A parallel-plate capacitor consist of plates of area 1.5 x10^-4 m^2 and separated by 1.0 mm. The capacitor is connectedto a 12 V battery. a. What is the capacitance? b. What is the charge on the plates? c. What is the electric field between the plates? A parallel-plate capacitor consist of plates of area 1.5 x10^-4 m^2 and separated by 1.0 mm. The capacitor is connectedto a 12 V battery. a. What is the capacitance? b. What is the charge on the plates? c. What is the electric field between the plates?
Explanation / Answer
Giventhat the area of the each plate is A = 1.5*10-4m2 Theseparation between the two plates is d = 1.00 mm =1.00*10-3 m Thevoltage of the battery is V = 12 V --------------------------------------------------------------------------------------- (a) The capacitanceis C = 0*A / d where 0=8.85*10-12C2N-1m-2 then weget C = --------- F (b) The charge is q = C*V = --------------- Columbs (c) The electric field isE = V /d =----------- N/C Theseparation between the two plates is d = 1.00 mm =1.00*10-3 m Thevoltage of the battery is V = 12 V --------------------------------------------------------------------------------------- (a) The capacitanceis C = 0*A / d where 0=8.85*10-12C2N-1m-2 then weget C = --------- F (b) The charge is q = C*V = --------------- Columbs (c) The electric field isE = V /d =----------- N/C