A wave of amplitude 0.25 m interferes witha second wave of amplitude 0.19 mtrave
ID: 1735798 • Letter: A
Question
A wave of amplitude 0.25 m interferes witha second wave of amplitude 0.19 mtraveling in the same direction. (a) What is the largest resultant amplitudethat can occur, and under what conditions will this maximumoccur?1 m
2 The two waves interferedestructively.
The two waves interfereconstructively.
(b) What is the smallest resultant amplitude that can occur, andunder what conditions will this minumum occur?
3 m
(a) What is the largest resultant amplitudethat can occur, and under what conditions will this maximumoccur?
1 m
2 The two waves interferedestructively.
The two waves interfereconstructively.
(b) What is the smallest resultant amplitude that can occur, andunder what conditions will this minumum occur?
3 m
2 The two waves interferedestructively.
The two waves interfereconstructively.
2 The two waves interferedestructively.
The two waves interfereconstructively.
2
Explanation / Answer
the largest resultant amplitude = 0.25 m + 0.19 m = 0.44 m this is occured when Thetwo waves interfere constructively.Smallest amplitude = 0.25 m - 0.19 m = 0.06 m This is occured when Thetwo waves interfere destructively