A defibrillator is used during a heart attack to restore theheart to its normal beating pattern. A defibrillator passes 18A ofcurrent through the torso of a person in 2.0 ms. (a) How muchcharge moves during this time? (b) How many electrons pass throughthe wires connected to the patient? A defibrillator is used during a heart attack to restore theheart to its normal beating pattern. A defibrillator passes 18A ofcurrent through the torso of a person in 2.0 ms. (a) How muchcharge moves during this time? (b) How many electrons pass throughthe wires connected to the patient?
Explanation / Answer
Current I=charge/time q=18*2*10-3=0.0036C Charge of electron e=1.6023*10-19C Number of electrons n=q/e=2.25*1017 Hence we get by it.