The light turns green, and a bicyclist starts forward with anacceleration of 1.4m/s^2. How far must she travel to reach a sppedof 7.6 m/s? So I know that we are given acceleration, initial postion& time and final velocity. We have to find time and final position. I found the final time to be 5.43, I'm not sure what to donext or what formula to use. The light turns green, and a bicyclist starts forward with anacceleration of 1.4m/s^2. How far must she travel to reach a sppedof 7.6 m/s? So I know that we are given acceleration, initial postion& time and final velocity. We have to find time and final position. I found the final time to be 5.43, I'm not sure what to donext or what formula to use.
Explanation / Answer
The person is starting from rest then, v2-u2=2as 7.62-0=2*1.4*s s=20.6285m Hence we get by it.