48) a 1.5 m long glass tube that is clossed at one end is weightedand lowered to the bottom of a freshwater lake. when the tube isrecovered,an indicator mark shows that water rose to withing 0.40mof the closed end. determine the depth of the lake.assume constanttemperature. 48) a 1.5 m long glass tube that is clossed at one end is weightedand lowered to the bottom of a freshwater lake. when the tube isrecovered,an indicator mark shows that water rose to withing 0.40mof the closed end. determine the depth of the lake.assume constanttemperature.
Explanation / Answer
P1 V1 = P2V2 P2 =P1 V1 / V2 The water pressure P2 -P1 = (V1 / V2 - 1) P1 =(1.5 / .4 - 1) 1.01 * 10E5 = 2.78 * 10E5 N / m2 Also P2 - P1 = g h and h = 2.78 * 10E5 / (1000 * 9.8) =28.4 m Also P2 - P1 = g h and h = 2.78 * 10E5 / (1000 * 9.8) =28.4 m