Hey all, could you help me with this: a pendulum clock keeps time by the swining of a uniform solidrod pivoted at one end. the angular position of the rod is given by(t) = (0.175 rad)sin(t), where t is in seconds. a. what is the angular position of the rod at t= 0.250s? I got0.124 rad b. what is the period of the oscillation? Thanks guys, I will provide the rating Hey all, could you help me with this: a pendulum clock keeps time by the swining of a uniform solidrod pivoted at one end. the angular position of the rod is given by(t) = (0.175 rad)sin(t), where t is in seconds. a. what is the angular position of the rod at t= 0.250s? I got0.124 rad b. what is the period of the oscillation? Thanks guys, I will provide the rating
Explanation / Answer
This is in the form of (t) =osin(2ft) Then the frequency of oscillation is f =(/2) =0.5Hz The period of oscillation will be T=1/f = 1/(0.5Hz) =2s