Can anyone tell me how to answer this question? A baseball pitcher throws a base
ID: 1738150 • Letter: C
Question
Can anyone tell me how to answer this question? A baseball pitcher throws a baseball with a speed of44 m/s. In throwing the baseball, thepitcher accelerates the ball through a displacement of aboutd = 3.6 m, from behind thebody to the point where it is released (Figure 2-41). Estimate theaverage acceleration of the ball during the throwing motion. Can anyone tell me how to answer this question? A baseball pitcher throws a baseball with a speed of44 m/s. In throwing the baseball, thepitcher accelerates the ball through a displacement of aboutd = 3.6 m, from behind thebody to the point where it is released (Figure 2-41). Estimate theaverage acceleration of the ball during the throwing motion.Explanation / Answer
vf^2 = vi ^2 + 2 a (xf- xi) (44m/s)^2= 0 + 2a (3.6m) (44m/s)^2 / 2 *3.6m = a a = 268.89m(s^-2)