During one stage of a discus throw the thrower\'s arm moves throughan angle of 7
ID: 1738213 • Letter: D
Question
During one stage of a discus throw the thrower's arm moves throughan angle of 750 in a period of .13 s. If the distancefrom the thrower's shoulder to the discus is 87 cm, calculate thelinear velocity of the discus relative to the shoulder during thistime interval.Explanation / Answer
First take the radius and find the circumference of the circle madeby the arm=> .87m*2*Pi=5.46637 Multiply this circumference by percentage of the circle traveled bythe arm to find the linear distance traveled by the discus: 5.46637*(75/360)=1.13883m So if the distance was traveled in .13 seconds, simply divide thedistance by the time to find the linear velocity: 1.13883/.13=8.76m/s