A frightened child is restrained by her mother as the child slidesdown a frictio
ID: 1738344 • Letter: A
Question
A frightened child is restrained by her mother as the child slidesdown a frictionless playground slide. If the force on the childfrom the mother is 104 N up the slide,the child's kinetic energy increases by 30 J as she moves down theslide a distance of 1.6 m. (a) How much work is done on the child by thegravitational force during the 1.6 mdescent?1 J
(b) If the child is not restrained by her mother, how much will thechild's kinetic energy increase as she comes down the slide thatsame distance of 1.6 m?
2 J (a) How much work is done on the child by thegravitational force during the 1.6 mdescent?
1 J
(b) If the child is not restrained by her mother, how much will thechild's kinetic energy increase as she comes down the slide thatsame distance of 1.6 m?
2 J
Explanation / Answer
F = 104 N, K = 30 J, s = 1.6 m a) W + Fscos(180) = K W = K + Fs = 196.4 J b) K' = W = 196.4 J