I answered the first part of this problem but am havingtrouble finding an equation to find the time. An electron moves in a circular path perpendicular to auniform magnetic field with a magnitude of 0.002T. if the speed ofthe elctron is 1.5x10^7m/s, determine a) the radius of the circular path- I answered this one andgot 0.0427 m B) the time it takes to complete one revolution. I answered the first part of this problem but am havingtrouble finding an equation to find the time. An electron moves in a circular path perpendicular to auniform magnetic field with a magnitude of 0.002T. if the speed ofthe elctron is 1.5x10^7m/s, determine a) the radius of the circular path- I answered this one andgot 0.0427 m B) the time it takes to complete one revolution.
Explanation / Answer
Given : The speed of the elctron ( s ) = 1.5x107m/s, The distance ( d ) = 0.0427 m Time ( t ) = ? speed = distance / time s = d / t So, t = d / s t = 0.0427 m /1.5x107m/s =------- s Solve the above I hope it helps you