a) what value of resistance must be used to cause a capacitorC=100x10E-6F to dis
ID: 1739051 • Letter: A
Question
a) what value of resistance must be used to cause a capacitorC=100x10E-6F to discharage one half of its initial charge in 10seconds? b) Physically, why does a higher value of resistance cause thecapacitor to discharge more slowly? c) Starting with a capacitor charged to 30V, how long will ittake to completely discharge it? Explain. a) what value of resistance must be used to cause a capacitorC=100x10E-6F to discharage one half of its initial charge in 10seconds? b) Physically, why does a higher value of resistance cause thecapacitor to discharge more slowly? c) Starting with a capacitor charged to 30V, how long will ittake to completely discharge it? Explain.Explanation / Answer
a) The discharging of capacitor is given by Vc = Vo(e^-t/RC) where = RC