A 0.700-V potential difference ismaintained across a 1.50-m length of tungsten wire that has across-sectional area of 0.400mm2. What is the current in the wire? I am using the equation but I'm not getting the rightanswer I = V*A *l = 0.7*4E-4 5.6E-8*1.5 A 0.700-V potential difference ismaintained across a 1.50-m length of tungsten wire that has across-sectional area of 0.400mm2. What is the current in the wire? I am using the equation but I'm not getting the rightanswer I = V*A *l = 0.7*4E-4 5.6E-8*1.5 *l = 0.7*4E-4 5.6E-8*1.5
Explanation / Answer
I'm assuming your value for rho (5.6e-8) is correct and thatA, the area, has to be in square meters. If that is the case,your value for the area would be 4.00E-7m2 not4.00E-4m2. Does that give you the right answer? (.7*4e-7) / (5.6e-8*1.5) = 3.33