An astronaut on another planet drops a 1-kg rock from rest andfinds that it falls a vertical distance of 2.5 meters in 1 second.On this planet, the rock has a weight of a) 1N b) 2N c) 3N d) 4N e) 5N I really dont get this one so can you please explain youranser in detail. Thank You An astronaut on another planet drops a 1-kg rock from rest andfinds that it falls a vertical distance of 2.5 meters in 1 second.On this planet, the rock has a weight of a) 1N b) 2N c) 3N d) 4N e) 5N I really dont get this one so can you please explain youranser in detail. Thank You
Explanation / Answer
Use: Initial velocity = 0 ----> was at rest t = 1 second d = 2.5 m d = v(o)t + (1/2)at^2 find a 2.5 = 0 + (.5)(a)(1) a = 2.5/.5 a = 5 Weight = ma = 1 kg*5 = 5 N Hope this helps.