Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 46.5 Kg parachutist lands moving straight downward with aspeed of 3.85 m/s. a)

ID: 1740054 • Letter: A

Question

A 46.5 Kg parachutist lands moving straight downward with aspeed of 3.85 m/s. a) if the parachutist comes to rest with constant accelerationover a distance of 0.840 m, What force does the ground exert onher? b) if the parachutist comes to rest over a longer distance, isthe magnitude of the force exerted by the ground greater than, lessthen, or the same as in part (a)? A 46.5 Kg parachutist lands moving straight downward with aspeed of 3.85 m/s. a) if the parachutist comes to rest with constant accelerationover a distance of 0.840 m, What force does the ground exert onher? b) if the parachutist comes to rest over a longer distance, isthe magnitude of the force exerted by the ground greater than, lessthen, or the same as in part (a)?

Explanation / Answer

a. The acceleration with which it comes is v2-u2=2as 0-3.852=2*a*0.84 a=8.823m/s2 The resultant force is F=ma F=46.5*8.823 F=410.266N When it touches ground the resultant force on it is F=410.266+mg F=410.266+46.5*9.8 F=865.965N b. In this case the acceleration decreases so the force F=ma willalso decrease then, The force exerted by ground will be less than that of a. Hence we get by it. "Hope this helps!Best of luck for the rest of yourcoursework."