3. A certain amount of heat is added to a mass of aluminum andits temperature is raised 57 degrees C. Suppose that same amount ofheat is added to the same mass of copper (c=0.093g/cal) How muchdoes the temperature of the copper rise? show me all work and Answers so I can check it! 3. A certain amount of heat is added to a mass of aluminum andits temperature is raised 57 degrees C. Suppose that same amount ofheat is added to the same mass of copper (c=0.093g/cal) How muchdoes the temperature of the copper rise? show me all work and Answers so I can check it! show me all work and Answers so I can check it!
Explanation / Answer
Heat added to aluminium = heat added to copper M C dt = M c dt ' Since mass of aluminium is equal to mass of copper C dt = c dt ' where C = specific heat of aluminium = 900 J / kgo C dt = temperature raise = 57 o C c = specific heat of copper = 385 J / kg o C dt ' required temperature difference substitue values weget dt ' = 133.24 oC