I don't think I learned how to do questions like this in classand I can't find any info. for doing questions like this in thetextbook and I don't know how to figure it out. The questionis A 70-kg bullet traveling at 250 m/s penetrates a block of iceat 0 degrees C and comes to rest within the ice. Assuming that thetemperature of the bullet doesn't change appreciably, how much iceis melted as a result of the collision? Thanks so much I'll rate you really good. I don't think I learned how to do questions like this in classand I can't find any info. for doing questions like this in thetextbook and I don't know how to figure it out. The questionis A 70-kg bullet traveling at 250 m/s penetrates a block of iceat 0 degrees C and comes to rest within the ice. Assuming that thetemperature of the bullet doesn't change appreciably, how much iceis melted as a result of the collision? Thanks so much I'll rate you really good.
Explanation / Answer
The energy given by the bullet is KE=1/2*mv2=1/2*70*2502=2187500J=522575.25084cal 522575.25084=mL L=latent heat of fusion of ice L=80cal/g m=522575.25084/80=6532.19g=6.53219Kg Hence we get by it.