Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I need some help on this question please! A generator delivers an AC voltage of

ID: 1741614 • Letter: I

Question

I need some help on this question please! A generator delivers an AC voltage of the formv = (70 V) sin(70t) to acapacitor. The maximum current in the circuit is 1.00 A. Find the following. (a) rms voltage of the generator
1 V

(b) frequency of the generator
2 Hz

(c) rms current
3 A

(d) reactance
4

(e) value of the capacitance
5 F I need some help on this question please! A generator delivers an AC voltage of the formv = (70 V) sin(70t) to acapacitor. The maximum current in the circuit is 1.00 A. Find the following. (a) rms voltage of the generator
1 V

(b) frequency of the generator
2 Hz

(c) rms current
3 A

(d) reactance
4

(e) value of the capacitance
5 F (a) rms voltage of the generator
1 V

(b) frequency of the generator
2 Hz

(c) rms current
3 A

(d) reactance
4

(e) value of the capacitance
5 F

Explanation / Answer

Given that A generator delivers an AC voltage of the form
                               v = (70 V) sin(70t) to acapacitor. The maximum current in the circuit is (Imax)=1.00 A From the above expression we get that Vmax =70V a) The rms voltage of the generator is                   Vrms =Vmax/2                            = 70V/1.414                            = 49.50V b) The frequency of the generator is                                   = 70                                  2f =70                                      f = 70/2                                         =35Hz c) The rms current is given by                          Irms =Imax/2                                  = 1.00A/1.414                                   =0.707A d) Then the reactance is                         Xc =Vrms/Irms                              = 49.50V/0.707A                              = 69.993 e) Then the value of the capacitance is given by                          Xc = 1/C then the capacitance is                           C =1/Xc                               =1/(70)(3.14)(69.993)                                =1/15384.4614                               = 6.50*10-5F                               = 6.50*10-5F