a proton moving with v= 3E5 m/s perpendicular to a uniformmagnetic field of 0.20
ID: 1741729 • Letter: A
Question
a proton moving with v= 3E5 m/s perpendicular to a uniformmagnetic field of 0.20 T will follow which of the following paths?(q= 1.6E-19 and m=1.67E-27)A. straight line B. circular pathwith radius of 1.6cm C. circular path with radius 3.1cm --I know the answer is B, but don't know how to solve or whatformula(s) to use! Will rate a proton moving with v= 3E5 m/s perpendicular to a uniformmagnetic field of 0.20 T will follow which of the following paths?(q= 1.6E-19 and m=1.67E-27)
A. straight line B. circular pathwith radius of 1.6cm C. circular path with radius 3.1cm --I know the answer is B, but don't know how to solve or whatformula(s) to use! Will rate