A nurse counts 72 heartbeats in 1 min. Show that theperiod and fequency of the heartbeats are .83 s and 1.2 Hzrespectively. -------------------------- Here is what I have: Period =1/frequency=1/1.2 Hz= .82s Speed=wavelength x frequency, so wavelength = speed/frequency= A nurse counts 72 heartbeats in 1 min. Show that theperiod and fequency of the heartbeats are .83 s and 1.2 Hzrespectively. -------------------------- Here is what I have: Period =1/frequency=1/1.2 Hz= .82s Speed=wavelength x frequency, so wavelength = speed/frequency=
Explanation / Answer
No.of heart beats in 1 min = 72 No.of heart beats in 1 second = 72 / 60 =1.2 By definition frequency f = No.of heart beats in 1second = 1.2 Hz we know time period T = 1 / f = 0.8333 s