A 55kg ice skater is moving at 4.00m/s when she grabs theloose end of a rope, the opposite end of which is tied to a pole.She then moves in a circl of radius .800m around the pole. a.) Determine the force exerted by the rope on her arms. b.) Compare this force with her weight. Ans part a.) 1100N Hint for part b.) How many times larger is this force than herweight? Please show work for full points A 55kg ice skater is moving at 4.00m/s when she grabs theloose end of a rope, the opposite end of which is tied to a pole.She then moves in a circl of radius .800m around the pole. a.) Determine the force exerted by the rope on her arms. b.) Compare this force with her weight. Ans part a.) 1100N Hint for part b.) How many times larger is this force than herweight? Please show work for full points
Explanation / Answer
a. F=mv2/r F=55*42/0.8 F=1100N b. W=mg W=55*9.8 W=539N F/W=1100/539=2.040816 The force is 2.040816 times larger then her weight. Hence we get by it. "Hope this helps!Best of luck for the rest of yourcoursework."