8amperes of current exist in the primary coil of a transformer,which has 100 tur
ID: 1743558 • Letter: 8
Question
8amperes of current exist in the primary coil of a transformer,which has 100 turns. The voltage across the primary coil is 115 V.What is the power output of the secondary coil, which has 300turns? A. 920Watts B. 345Watts C. 306.7Watts D. 38.3Watts E. 2760Watts 8amperes of current exist in the primary coil of a transformer,which has 100 turns. The voltage across the primary coil is 115 V.What is the power output of the secondary coil, which has 300turns? A. 920Watts B. 345Watts C. 306.7Watts D. 38.3Watts E. 2760WattsExplanation / Answer
Is/Ip=Np/Ns=100/300=1/3 Is=8/3 Es/Ep=Ns/Np=3 Es=3Ep the power output of the secondary coil, which has 300turns=EsPs=3Ep*8/3=8Ep=8*115=920Watt hence option A is correct.