= (1150rev / 1min) (2rad /1rev) (1min/ 60s) = (1150*2*22) /(60*7) = 120.38 rad/s An airplane propeller with blades 2.00m long isrotating at 1150rpm. Express its angular speed in rad/s. My question - How did they get the(1150*2*22) / (60*7) = (1150rev / 1min) (2rad /1rev) (1min/ 60s) = (1150*2*22) /(60*7) = 120.38 rad/s An airplane propeller with blades 2.00m long isrotating at 1150rpm. Express its angular speed in rad/s. My question - How did they get the(1150*2*22) / (60*7)
Explanation / Answer
1150 rpm = 1150 rev / min = 1150 ( 2 rad ) / ( 60 s ) Since 1 revolution covers 2 radians ofangular displacement and 1 minute = 60 seconds So, 1150 rpm = 1150 ( 2 * 22 / 7 ) rad / 60 s = 1`20.42 rad / s