Question
Hi, I need help solving a problem from the Giancoli Textbook:Chapter 8, Problem 17. Please help. Thank you! 17. Pilots can be tested for the stresses of flying high-speedjets in a whirling "human centrifuge," which takes 1.0 min to turnthrough 20 complete revolutions before reaching its finalspeed. a) What was its angular acceleration (assumed constant),and b) What was its final angular speed in rpm? Hi, I need help solving a problem from the Giancoli Textbook:Chapter 8, Problem 17. Please help. Thank you! 17. Pilots can be tested for the stresses of flying high-speedjets in a whirling "human centrifuge," which takes 1.0 min to turnthrough 20 complete revolutions before reaching its finalspeed. a) What was its angular acceleration (assumed constant),and b) What was its final angular speed in rpm?
Explanation / Answer
given time t = 1 min number of revolutions = 20 so angular speed in rpm is = 20 / 1 rpm = 20 rpm the angular displacement is = 20 *2 rad angular speed is = 20*2 /60 rad /s =2.094rad /s angular acceleration is = / t = 0.0349 rad /s2