q ; A rock climber wears a 6.5-kg backpack while scaling acliff . After 30.0 min hes climber is 8.2m above the stating point. a) if the climber weigh 645N how much work doesshe do lifting herself and the backpack? b) what is the average power developed by theclimber q ; A rock climber wears a 6.5-kg backpack while scaling acliff . After 30.0 min hes climber is 8.2m above the stating point. a) if the climber weigh 645N how much work doesshe do lifting herself and the backpack? b) what is the average power developed by theclimber
Explanation / Answer
a) work done W = F.s=PE=(m+M)g*8.2m =(6.5kg+645N/g)*g*8.2m=5811.34J b) average power P = W/t = 5811.34J/(30*60s ) = 3.23 watts