6. a) Telephone signals are often transmitted by microwave.What is the frequency of a wave length if the microwaveradiation has a wavelength of 2.95 cm. b) Microwave signals are beamed between two mountaintops54 Km apart. How long does it take a signal to travel from onemountaintop to the other? 6. a) Telephone signals are often transmitted by microwave.What is the frequency of a wave length if the microwaveradiation has a wavelength of 2.95 cm. b) Microwave signals are beamed between two mountaintops54 Km apart. How long does it take a signal to travel from onemountaintop to the other?
Explanation / Answer
. 1. frequency = (speed of light)/(wavelength) =(3.0E+8 meters/second)/[(2.95 cm)*(1 meter/100 cm)] 2. frequency = 10.17E+9 Hertz = 10.17 GHz . 3. time = (distance)/(speed of light) = (54000meters)/(3.0E+8 meters/second) = 180.0E-6 seconds = 180s .