Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A cooking pot and the water it contains have a mass of 3.10kg. This pot is place

ID: 1744200 • Letter: A

Question

A cooking pot and the water it contains have a mass of 3.10kg. This pot is placed on a scale, and a 0.0489 kg egg is droppedinto the water. The egg falls toward the bottom of the pot with anacceleration equal to half the acceleration of gravity. Calculatethe acceleration of the center of mass of this system.
What is the reading on the scale? What is the reading on the scale after the eggcomes to rest on the bottom of the pot? A cooking pot and the water it contains have a mass of 3.10kg. This pot is placed on a scale, and a 0.0489 kg egg is droppedinto the water. The egg falls toward the bottom of the pot with anacceleration equal to half the acceleration of gravity. Calculatethe acceleration of the center of mass of this system.
What is the reading on the scale? What is the reading on the scale after the eggcomes to rest on the bottom of the pot?

Explanation / Answer

M = 3.10 kg. m = 0.0489 kg, a = g/2. choose y axis downward, the origin is at the top level of water,the height of water is h the coordinate of the center of mass y = (M*h/2 + m*at2/2)/(M + m) the acceleration of the center of mass of this system A = d2y/dt2 = ma/(M + m) = mg/[2(M + m)] =0.0762 m/s2 reading on the scale N: (M + m)g - N = (M + m)a N = (M + m)(g - a) = (M + m)g/2 = 15.4 N the reading on the scale after the egg comes to rest onthe bottom of the pot = (M + m)g = 30.9 N