a))A 0.017 kg record with aradius of 15 cm rotates with an angular speed of 32 rpm. Find the angular momentum of therecord. b))As an ice skater begins a spin, his angular speed is3.01 rad/s. After pulling in his arms,his angular speed increases to 5.47rad/s. Find the ratio of the skater's final moment of inertia tohis initial moment of inertia a))A 0.017 kg record with aradius of 15 cm rotates with an angular speed of 32 rpm. Find the angular momentum of therecord. b))As an ice skater begins a spin, his angular speed is3.01 rad/s. After pulling in his arms,his angular speed increases to 5.47rad/s. Find the ratio of the skater's final moment of inertia tohis initial moment of inertia
Explanation / Answer
a) The angular momentum of the record is L = mvr = mr2 Here m= 0.017kg r =0.15 m = 32 (2/60) rad/s substitute the values.