q: the current i nthe wire shown in figure 27-52 is8.0AFind the magnetic field at point P <2.0cm> ..................... . . ->1 cm ................... ................................ q: the current i nthe wire shown in figure 27-52 is8.0AFind the magnetic field at point P <2.0cm> ..................... . . ->1 cm ................... ................................ <2.0cm> ..................... . . ->1 cm ................... ................................
Explanation / Answer
Current due to wire is i = 8.0 A Magnetic field due to straight wireis : B = o i / 2r For r = 2 cm = 0.02 m B = ( 2 x 10-7 * 8.0 ) / 0.02 = 8 x 10-5 T For r = 1 cm = 0.01 m B = ( 2 x 10-7 * 8.0 ) / 0.01 = 16 x 10-5 T Hope this helps u!