QuestionDetails: A 1500-kW heat engine operates at 25% efficiency. The heatenergy expelled at the low temperature is absorbed by a stream ofwater that enters the cooling coils at 20 degrees C. If60 L flows across the coils per second, determine the increasein temperature of the water. Answer is 18 degrees Celsius QuestionDetails:QuestionDetails: A 1500-kW heat engine operates at 25% efficiency. The heatenergy expelled at the low temperature is absorbed by a stream ofwater that enters the cooling coils at 20 degrees C. If60 L flows across the coils per second, determine the increasein temperature of the water.
Explanation / Answer
Given : The heat engine operates at 25% efficiency , 75%heat will be rejected and this is given to the steam per every sec the heat given out Q =1500-kW * 75 / 100 . for evergy secthe water entering the coils = 60L = 60*0.990 m = 59.4 kg if the Qamount of heat is absorbed then the rise in temp os water Q = mST S - specific heat T = Ti - Tf initial temp - final temp. Solve the above I hope it helps you per every sec the heat given out Q =1500-kW * 75 / 100 . for evergy secthe water entering the coils = 60L = 60*0.990 m = 59.4 kg if the Qamount of heat is absorbed then the rise in temp os water Q = mST S - specific heat T = Ti - Tf initial temp - final temp. Solve the above I hope it helps you initial temp - final temp. Solve the above I hope it helps you