I am working on a problem and I am stuck. Here is theproblem: A particle moves a
ID: 1745730 • Letter: I
Question
I am working on a problem and I am stuck. Here is theproblem:
A particle moves along the x-axis according to the equationX=2.00+3.00t-1.00t2 where x is in meters and t isin seconds. At t=3.00s find:
A: Position of the particle
B: It's Velocity
C: It's Acceleration
Cramster has the solutions to this problem, and I was able tofigure out part A and part B. Part A is simple substitution. Part B you just take the derivative of (2+3t-1t2)and then plug in t=3. According to the solution here onCramster for part C shows dv/dt. Well we found v in part Bwhich is 3.00, but I am unclear where the -2.00t comes from. Any clarification would be great! Thanks.