You push a book 1.4 m along a horizontal table top witha horizontal force of 2.90 N. The opposing force of frictionis .597 N. a) How much work does your 2.90 N force do on the book? b) What is the total work done on the book by the frictionforce? c) What is the change in the kinetic energy of yourbook? You push a book 1.4 m along a horizontal table top witha horizontal force of 2.90 N. The opposing force of frictionis .597 N. a) How much work does your 2.90 N force do on the book? b) What is the total work done on the book by the frictionforce? c) What is the change in the kinetic energy of yourbook? a) How much work does your 2.90 N force do on the book? b) What is the total work done on the book by the frictionforce? c) What is the change in the kinetic energy of yourbook?
Explanation / Answer
(a) Work done W1 = F * S = 2.90 * 1.4 m = 4.06 J (b) Work done by thefrictional force is: W2 = F * S = 0.579 * 1.4 = 0.8106 J (c) From Work-Energy theorem we have : Total work done = Change in Kinetic energy . change inthe kinetic energy of book is : W1 + W2 = 4.06 J + 0.8106 J = 4.8706 J Hope this helps u!