A block of mass 7.00kg is moving atvo=7.00 m/s along a frictionless horizontal surfacetoward a spring with a force constant k=450 N/m that is attached toa wall. Assuming that the spring has negligible mass, findthe maximum distance that the spring will be compressed. What is the maximum distance that the spring will becompressed? A block of mass 7.00kg is moving atvo=7.00 m/s along a frictionless horizontal surfacetoward a spring with a force constant k=450 N/m that is attached toa wall. Assuming that the spring has negligible mass, findthe maximum distance that the spring will be compressed. What is the maximum distance that the spring will becompressed?
Explanation / Answer
let the maximum distance compressed be x, for energyconservation, we have: (1/2)mv2 = (1/2)kx2 (KE = PE of the spring) x = (mv2/k) =(7.00kg*(7.00m/s)2/450N/m) = 0.87m maximum distance that the spring will be compressed is0.87m x = (mv2/k) =(7.00kg*(7.00m/s)2/450N/m) = 0.87m maximum distance that the spring will be compressed is0.87m