The first one is an example, but i cant get the 2ndpart. Compute a total energy
ID: 1746549 • Letter: T
Question
The first one is an example, but i cant get the 2ndpart.Compute a total energy and a relativistic kineticenergy.
Problem An electron moves with a speed v =0.850c. Find its total energy and kinetic energy in megaelectron volts (MeV) and compare the latter to the classicalkinetic energy (106 eV = 1 MeV).
Strategy Substitute to get the total energy and subtract the restmass energy to obtain the kinetic energy. SOLUTION Substitute values to obtain the totalenergy. = 0.973 MeV The kinetic energy is obtained by subtractingthe rest energy from the total energy. KE = E -mec2 = 0.973 MeV - 0.511 MeV = 0.462MeV The kinetic energy is obtained by subtractingthe rest energy from the total energy. KE = E -mec2 = 0.973 MeV - 0.511 MeV = 0.462MeV KE = E -mec2 = 0.973 MeV - 0.511 MeV = 0.462MeV Calculate the classical kinetic energy: KEclassical =½mev2 E = mec2 = (9.11 10-31 kg)(3.00 108 m/s)2 1 - v2/c2 1 - (0.850c/c)2