The last part of this problem asks for the mass of the blackhole. The Schwarzchild radius is given as .014 mm. Iassume we just use the formula Mb=c2Rs/2G, ascalculated in the first part of the problem, but I wanted toconfirm. I got an answer of 9.44*1024 N. Does this sound reasonable? If someone could advise, I would appreciate it. Thanks. David H. The last part of this problem asks for the mass of the blackhole. The Schwarzchild radius is given as .014 mm. Iassume we just use the formula Mb=c2Rs/2G, ascalculated in the first part of the problem, but I wanted toconfirm. I got an answer of 9.44*1024 N. Does this sound reasonable? If someone could advise, I would appreciate it. Thanks. David H.
Explanation / Answer
Given : Rs = 14 mm = 14 *10-3 m = 1.4 * 10-2 m c = 3* 108m/s m = 5 kg Mb=c2Rs /2G F =GRsc2m / 2Gr2 = mc2Rs / 2r2 F = (5kg) ( 3*108m/s)2 (1.4 * 10-2 m) / 2 (3*106m+1.4 * 10-2 m)2 = 63 * 1014 /18000000168000.000392 = 3.499 * 1014 *10-12 = 3.50 *102 = 350 N I hope it helps you = 3.499 * 1014 *10-12 = 3.50 *102 = 350 N I hope it helps you