mass m = 32kg amplitude A = 0.35 m period T = 4.4 s time t = 3.564s Position of the mass at time t is x = A cost = 0.35 m cos ( 2t / T ) position of the mass 3.145 s after the mass is released x = 0.35 m cos ( 2(3.564 ) / 4.4 ) = 0.1288 m maximum accleration a = A ^ 2 = A ( 2 / T ) ^ 2 = 0.7137 m / s ^ 2