A 25 turn circular coil of wire has a diameter of 1.0 m. It isplaced with its axis along the direction of Earth's magnetic fieldof 50 T, and then in 0.2 s it's flipped 180 degrees. Anaverage emf of what magnitude is generated in the coil? Provide answers using indicated values for full points. NOT ATEXT PROBLEM Thanks A 25 turn circular coil of wire has a diameter of 1.0 m. It isplaced with its axis along the direction of Earth's magnetic fieldof 50 T, and then in 0.2 s it's flipped 180 degrees. Anaverage emf of what magnitude is generated in the coil? Provide answers using indicated values for full points. NOT ATEXT PROBLEM Thanks
Explanation / Answer
No.of truns N = 25 daimeter D = 1 m radius R = 0.5 m Earth's magnetic field B = 50 T = 50 * 10 ^ -6 T time interval dt = 0.2 s Average induced emf E = N A [ B cos 0 - B cos 180] / dt = 2NBA / dt where A = area of the loop = R ^ 2 =0.785 m ^ 2 So, E = 9.817 mV