A vehicle with mass of 950 kg is driving east with a velocity of12.0 m/s. It cra
ID: 1748525 • Letter: A
Question
A vehicle with mass of 950 kg is driving east with a velocity of12.0 m/s. It crashes into a stationary vehicle of the samemass. Assume an elastic collision. The first vehicle is deflectedat an angle of 40 degrees north of its original path. The secondvehicle's path is 90 degrees to the right of the first vehicle'sfinal path.a) What is the momentum of the first vehicle after the crash?
b) What is the momentum of the 2nd vehicle after the crash?
c) What is the velocity of the 1st vehicle after the crash?
d) what is velocity of the 2nd vehicle after the crash?
Explanation / Answer
according to law of conservation of momentum along X axis m*12=m*v1cos40+m*v2cos50 12=v1cos40+v2cos50........1 along y axis mv1sin40=mv2sin50,,,,,,,,2 solving v1/v2=sin50/sin40=0.7660/0.6427=1.191 also from eq 1 we have 12=v1cos40+v2cos50 v1=1.191v2 12=1.191v2cos40+v2cos50=> v2=7.717m/sec so v1=9.190m/sec hence a) What is the momentum of the firstvehicle after the crash?=950*9.910=9414.5kgm/sec b) What is the momentum of the 2nd vehicle after thecrash?=950*7.717==7331.15kgm/sec c) What is the velocity of the 1st vehicle after thecrash?=9.910m/sec d) what is velocity of the 2nd vehicle after thecrash?=7.717m/sec