You tie a rope to yourfeet and loop it through a pulley near the ground and then over apulley on the ceiling. You pull down on the rope which is hangingvertically, which transmits its tension to your feet pullinghorizontally. If you have a mass of 75kg and the frictioncoefficient of the floor with your shoes is s = 0.50, howhard do you have to pull down on the rope before your feetslip from the pull of the horizontal rope. Max points for help on this! You tie a rope to yourfeet and loop it through a pulley near the ground and then over apulley on the ceiling. You pull down on the rope which is hangingvertically, which transmits its tension to your feet pullinghorizontally. If you have a mass of 75kg and the frictioncoefficient of the floor with your shoes is s = 0.50, howhard do you have to pull down on the rope before your feetslip from the pull of the horizontal rope. Max points for help on this!
Explanation / Answer
The tension in the rope is the same all over, and it is equalto the friction force just before you slip. Fn = Fg = mg (75)(9.8) = 735 N T = Ff = Fn = (735)(0.5) = 367.5N