The position of a 207-g object vibrating at the end of africtionless horizaontal spring with k=100 N/m is given by X=(0.25m) cos(7 t) A) Find the angular frequency B) Find the period C) Find the position of the object at t=1.0 seconds Thank you in advance! The position of a 207-g object vibrating at the end of africtionless horizaontal spring with k=100 N/m is given by X=(0.25m) cos(7 t) A) Find the angular frequency B) Find the period C) Find the position of the object at t=1.0 seconds Thank you in advance!
Explanation / Answer
given eq = X = (0.25m) cos (7t) from this eq angular frequency = = 2f = 7*3.14 =21.98rad/s f= /2 = 21.98/6.28 = 3.5Hz time period = T = 1/f = 1/3.5 = 0.28s position after t = 1.0s X = 0.25 cos (21.98) = 0.231m