9. A projectile is fired over level ground with an initialvelocity that has a vertical component of 20 m/s and a horizontal component of 30 m/s.Using g = 10 m/s2, the distance from launching to landing points is: A) 40 m B) 60 m C) 80 m D) 120 m E) 180 m 9. A projectile is fired over level ground with an initialvelocity that has a vertical component of 20 m/s and a horizontal component of 30 m/s.Using g = 10 m/s2, the distance from launching to landing points is: A) 40 m B) 60 m C) 80 m D) 120 m E) 180 m
Explanation / Answer
The distance from launching to landing points is : R = 2( vx * vy) / g = 2 ( 20 * 30) / 10 = 120 m Hope this helps u!