A rifle with a barrel length of 50.86 cm fires a 7.06 g bulletwith a horizontal
ID: 1750800 • Letter: A
Question
A rifle with a barrel length of 50.86 cm fires a 7.06 g bulletwith a horizontal speed of 449 m/s. The bullet strikes a block ofwood and penetrates to a depth of 12.9 cm.What resistive force (assumed to be constant) does thewood exert on the bullet?
5516.6785 N How long does it take the bullet to come torest? Shouldn't it just be t =v/a t = 449/5516.6785 = 8.14*10-2 Thats what I'm getting but its saying im wrong... Am I missingsomething? A rifle with a barrel length of 50.86 cm fires a 7.06 g bulletwith a horizontal speed of 449 m/s. The bullet strikes a block ofwood and penetrates to a depth of 12.9 cm.
What resistive force (assumed to be constant) does thewood exert on the bullet?
5516.6785 N How long does it take the bullet to come torest? Shouldn't it just be t =v/a t = 449/5516.6785 = 8.14*10-2 Thats what I'm getting but its saying im wrong... Am I missingsomething? Thats what I'm getting but its saying im wrong... Am I missingsomething?