A 16.0 ohm and 20.0 ohm resistor are connected in parallel. Adifference in potential of 40.0V is applied to thecombination. a) Compute the equivalent resistance of the parallelcircuit. b) What is the current of the circuit? c) How large is the current through the 16.0 ohmresistor? A 16.0 ohm and 20.0 ohm resistor are connected in parallel. Adifference in potential of 40.0V is applied to thecombination. a) Compute the equivalent resistance of the parallelcircuit. b) What is the current of the circuit? c) How large is the current through the 16.0 ohmresistor?
Explanation / Answer
a) The equivalent resistance of the parallel circuitis Req = [1/R1 +1/R2]-1 Here R1 = 16.0 and R2 = 20.0 b) The current of the circuit is I =V/Req Here V = 40.0 V c) The current throught the 16.0 resistoris I = V/(R1) Substitute the values. Here R1 = 16.0 and R2 = 20.0 b) The current of the circuit is I =V/Req Here V = 40.0 V c) The current throught the 16.0 resistoris I = V/(R1) Substitute the values.