hi ,i didnt know how to solve this problem ,any one can helpme? The heaviest and lightest strings on a certain violin havelinear densities of 30 and 0.29g/m. What is the ratio of thediameter of the heaviest string to that o the lightest string,assuming that the strings are the same material?? Thank You hi ,i didnt know how to solve this problem ,any one can helpme? The heaviest and lightest strings on a certain violin havelinear densities of 30 and 0.29g/m. What is the ratio of thediameter of the heaviest string to that o the lightest string,assuming that the strings are the same material?? Thank You
Explanation / Answer
We know that F = 2 l/ D m a =2 l / D We know that linear density = m /l so that we can write a = 2 /D 1 / D So that light / heavy = Dheavy / Dlight 0.29 / 30 = D heavy / Dlight D heavy /Dlight = 0.00966 0.29 / 30 = D heavy / Dlight D heavy /Dlight = 0.00966