Givena pairs of parallel plates, Plate 1 is -20V, Plate 2 is200V. Distance between the plates is 3m. Theelectric field E between the plates is uniform andperpendicular to the plates. Compute the magnitude of theelectric field. Thank you. Please show work. Givena pairs of parallel plates, Plate 1 is -20V, Plate 2 is200V. Distance between the plates is 3m. Theelectric field E between the plates is uniform andperpendicular to the plates. Compute the magnitude of theelectric field. Thank you. Please show work. Thank you. Please show work.
Explanation / Answer
Since potential difference is Vpd = 200 - 20 - 220 V and since E=Vpd /d E= 220 / 3 = 73.3 N/C