The pilot of an aircraft wishes to fly due west in 52.7 km/hwind blowing toward
ID: 1752712 • Letter: T
Question
The pilot of an aircraft wishes to fly due west in 52.7 km/hwind blowing toward the south. The speed of the aircraft inthe absence of a wind is 210 km/h. A) How many degrees from west should the aircraft head? Letclockwise be positive. B) What should the plane's speed be reletive to theground? The pilot of an aircraft wishes to fly due west in 52.7 km/hwind blowing toward the south. The speed of the aircraft inthe absence of a wind is 210 km/h. A) How many degrees from west should the aircraft head? Letclockwise be positive. B) What should the plane's speed be reletive to theground?Explanation / Answer
Resultant: 210 km/h Vsouth = Vcos(A) Vwest = 52. km/h A = sin^-1(Vwest/V) A = sin^-1(52/210) = 14.33 degrees. 14.34 +270 = 287.34 degrees b) plane speed relative to ground is reguardless of direction: 210km/h