The flexible loop in Figure P20.10 has a radius of 11 cm andis in a magnetic fie
ID: 1753051 • Letter: T
Question
The flexible loop in Figure P20.10 has a radius of 11 cm andis in a magnetic field of strength 4 T. The loop is grasped atpoints A and B and stretched until its area is nearly zero. If ittakes 2 s to close the loop, find the magnitude of the averageinduced emf in it during this time. Question 1 answers The flexible loop in Figure P20.10 has a radius of 11 cm andis in a magnetic field of strength 4 T. The loop is grasped atpoints A and B and stretched until its area is nearly zero. If ittakes 2 s to close the loop, find the magnitude of the averageinduced emf in it during this time. Question 1 answers The flexible loop in Figure P20.10 has a radius of 11 cm andis in a magnetic field of strength 4 T. The loop is grasped atpoints A and B and stretched until its area is nearly zero. If ittakes 2 s to close the loop, find the magnitude of the averageinduced emf in it during this time. Question 1 answersExplanation / Answer
Here initially the area =r2 =(0.11)2 = 3.8*10-2 m2 Initial flux = area * magnetic field = 3.8*10-2 *4=0.152Weber Finally as the area is nearly zero , Final flux is also zero , So Net change in flux = 0.152 Weber Also from Faraday's law , EMF induced = rate of change of flux = Net change in flux /net time = 0.152 / 2 =7.6*10-2 V