A flywheel of mass 188 kg has aneffective radius of 0.64 m (assume themass is concentrated along a circumference located at the effectiveradius of the flywheel). What torque is required to bring thiswheel from rest to a speed of 118 rpm in atime interval of 30.9 s? (in N m) How much work is done during the 30.9 seconds? A flywheel of mass 188 kg has aneffective radius of 0.64 m (assume themass is concentrated along a circumference located at the effectiveradius of the flywheel). What torque is required to bring thiswheel from rest to a speed of 118 rpm in atime interval of 30.9 s? (in N m) How much work is done during the 30.9 seconds?
Explanation / Answer
Given that the mass ofwheel is m = 188kg Radius of wheel is R= 0.64 m Initial angularvelocity is 1 = 0 rad/s final angularvelocity is 2 = 118rpm =12.35 rad/s time taken is t =30.9s -------------------------------------------------------------------------------------------- torque is =I = (mR2)(2-1)/t =-------- N.m The angular accelaration is =(2-1)/t =--------rad/s2 The angular diplacement for the timeis = 1*t +(1/2)t2 = -------- rad The work done is W = * =---------- J = -------- rad The work done is W = * =---------- J