2 parallel cables of high voltage transmission line carryequal and opposites currents of 1500A. The distance betweenthe cable is 3m. What is the force acting on a 40m length of eachcable? a. 6n b. 60n c. 600n d. 6000n e none Can someone show me the steps to this problem? 2 parallel cables of high voltage transmission line carryequal and opposites currents of 1500A. The distance betweenthe cable is 3m. What is the force acting on a 40m length of eachcable? a. 6n b. 60n c. 600n d. 6000n e none Can someone show me the steps to this problem?
Explanation / Answer
The current in each wireis I = 1500 A Separation between thetwo wires is d = 3.0 m Length of the wire is L =40 m --------------------------------------------------------------- Then the force between two wires is F =0*I*I*L /2d =( 4*10-7 T.m/A)(1500A)2*40m /2*3.0m = 6 N