Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the collision of 2 identicalparticles with m 1 =m 2 = .1kg. The initial

ID: 1754269 • Letter: C

Question

Consider the collision of 2 identicalparticles with m1=m2= .1kg. The initialvelocity of particle 1 is v1 and particle 2 is initiallyat rest, v2= 0 m/s. After an elastic head-on collision ,the final velocity of particle 2 is givenby: 1. v2=(v1)/2 2. v2=0 3. v2=v1 4.v2=(5v1)/3 5. v2=v1/4 6. v2=(3v1)/4 7. v2=2v1 8. v2=v1/3 9. v2=(2v1)/3 10. v2=(4v1)/3 Consider the collision of 2 identicalparticles with m1=m2= .1kg. The initialvelocity of particle 1 is v1 and particle 2 is initiallyat rest, v2= 0 m/s. After an elastic head-on collision ,the final velocity of particle 2 is givenby: 1. v2=(v1)/2 2. v2=0 3. v2=v1 4.v2=(5v1)/3 5. v2=v1/4 6. v2=(3v1)/4 7. v2=2v1 8. v2=v1/3 9. v2=(2v1)/3 10. v2=(4v1)/3

Explanation / Answer

              Given that then masses are m1 = m2 = 0.1 kg                initial velocity of the particle is v1 and v2 = 0 ------------------------------------------------------------------------------------------------------     Let the masses of the two bodies are m1 and m2
        the initial velocitiesare U1,U2 respectively
        the finalvelocities are V1,V2 respectively. from the law of conservation of momentum             m1*U1+m2*U2 = m1*V1+m2*V2                       m1(U1-V1) = m2*(V2 - U2)    ----------(1)   from the law of conservation of Kineticenergy             (1/2)m1*U12+(1/2)m2*U22 =(1/2)m1*V12+ (1/2)m2*V22            m1(U12-V12) =m2*(V22 - U22)   ----------(2) devide the equation (1) by (2) weget                      U1+V1 = V2 +U2               V1 =V2 + U2  -U1              V2   = U1+V1 -U2            substitude the value of   V2 value in equation (1) we get                         V1 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) + (2m2)U2 /(m1+m2)-----------(3)        substitude the valueof   V1 value in equation (1) weget                      V2 = (m2-m1)U2 /(m1+m2) + (2m1)U1 /(m1+m2)                  -----------(4) -----------------------------------------------------------------------------------------------------------      From theequation (4) the final velocity of secone mass m2 is V2= 0 + (2m1)v1 /(m1+m2)                                                                                                          =v1            m1(U12-V12) =m2*(V22 - U22)   ----------(2) devide the equation (1) by (2) weget                      U1+V1 = V2 +U2               V1 =V2 + U2  -U1              V2   = U1+V1 -U2            substitude the value of   V2 value in equation (1) we get                         V1 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) + (2m2)U2 /(m1+m2)-----------(3)        substitude the valueof   V1 value in equation (1) weget                      V2 = (m2-m1)U2 /(m1+m2) + (2m1)U1 /(m1+m2)                  -----------(4) -----------------------------------------------------------------------------------------------------------      From theequation (4) the final velocity of secone mass m2 is V2= 0 + (2m1)v1 /(m1+m2)                                                                                                          =v1      V1 =V2 + U2  -U1              V2   = U1+V1 -U2            substitude the value of   V2 value in equation (1) we get                         V1 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) + (2m2)U2 /(m1+m2)-----------(3)        substitude the valueof   V1 value in equation (1) weget                      V2 = (m2-m1)U2 /(m1+m2) + (2m1)U1 /(m1+m2)                  -----------(4) -----------------------------------------------------------------------------------------------------------      From theequation (4) the final velocity of secone mass m2 is V2= 0 + (2m1)v1 /(m1+m2)                                                                                                          =v1         V2   = U1+V1 -U2            substitude the value of   V2 value in equation (1) we get                         V1 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) + (2m2)U2 /(m1+m2)-----------(3)        substitude the valueof   V1 value in equation (1) weget                      V2 = (m2-m1)U2 /(m1+m2) + (2m1)U1 /(m1+m2)                  -----------(4) -----------------------------------------------------------------------------------------------------------      From theequation (4) the final velocity of secone mass m2 is V2= 0 + (2m1)v1 /(m1+m2)                                                                                                          =v1    substitude the value of   V2 value in equation (1) we get                         V1 = (m1-m2)*U1/(m1+m2) + (2m2)U2 /(m1+m2)-----------(3)        substitude the valueof   V1 value in equation (1) weget                      V2 = (m2-m1)U2 /(m1+m2) + (2m1)U1 /(m1+m2)                  -----------(4) -----------------------------------------------------------------------------------------------------------      From theequation (4) the final velocity of secone mass m2 is V2= 0 + (2m1)v1 /(m1+m2)                                                                                                          =v1