You are riding on a jet ski at an angleupstream on a river flowing with a speed of 2.8 m/s. Suppose thejet ski is moving at a speed of 13 m/srelative to the water. At what angle must you point thejet ski if your velocity relative to the ground is to beperpendicular to the shore of the river? You are riding on a jet ski at an angleupstream on a river flowing with a speed of 2.8 m/s. Suppose thejet ski is moving at a speed of 13 m/srelative to the water. At what angle must you point thejet ski if your velocity relative to the ground is to beperpendicular to the shore of the river?
Explanation / Answer
Velocity of the river v = 2.8 m / s Velocity of the jet ski v ' = 13 m / s So, required angle = sin -1 ( v / v ') = 12.438 degrees